Jak správně skladovat parfém
Parfém obsahuje esenciální oleje, vonné oleje a alkohol. Tyto složky se mohou časem, nebo špatným skladováním, začít rozkládat a voňavka potom začne vonět úplně jinak, nebo se dokonce zkazí. Ovšem díky správnému skladování se můžete těšit na krásnou vůni po dlouhé měsíce i roky.
Skladujeme parfém
I parfémy mají expirační dobu a mohou se zkazit. Životnost vaší oblíbené vůně můžete sami ovlivnit správným skladováním. Dodržujte několik zásad a opojnou vůni si budete užívat i měsíce po otevření parfému.
1. Skladování na suchém a tmavém místě
Mnoho vůní má pěkné a originální lahvičky, které lákají k vystavení na polici. Designéři projevují velkou kreativitu při jejich vymýšlení. Nicméně je důležité umístit parfém na suché a tmavé místo. Nejlépe do skříně či šuplíku, kde není vystaven přímému slunečnímu světlu ani vlhkosti. Ty vlivy mohou způsobit poškození chemických vazeb v parfému a tím dojde ke ztrátě jeho vůně.
Častou chybou je skladování voňavek v koupelně. Koupelna je prostor s vysokou vlhkostí a častými teplotními změnami. Ukládání parfému na takovém místě může vést k jeho znehodnocení. Je jasné, že chcete mít vůni po ruce, ale umístěte ji raději do ložnice nebo na chodbu, kde ji použijete vždy při odchodu z domu.
2. Důkladně parfém po použití zavřete
Kyslík je hlavním nepřítelem parfémů. Stane se často, že parfém zapomenete po použití zavřít, zvláště když spěcháte. Možná si ani neuvědomíte, že takový detail může ovlivnit životnost parfému, ale je to pravda. Jestliže necháte parfém otevřený jen pár hodin, může kyslík spustit chemické procesy, které mohou znehodnotit vůni a způsobit vypařování parfému.
V případě, že neplánujete parfém začít používat, tak ho prozatím neotevírejte. Jestliže budete voňavku skladovat správně, můžete její životnost prodloužit z roku až na 36 měsíců. Neotevřená vůně vydrží dokonce ještě déle, klidně i několik let.
3. Skladování v originálním flakonu
Můžete si koupit plnící lahvičky, do kterých lze vůni přelít. Ovšem originální flakon má tyto funkce:
- je vzduchotěsný,
- zabraňuje pronikání kyslíku a vlhkosti dovnitř,
- brání vypařování parfému,
- chrání parfém před znehodnocením, zejména vyprcháváním vůně,
- originální flakon po stisknutí uvolní správné množství vůně.
4. Na dovolenou vezměte cestovní balení nebo plnitelný rozprašovač
Připravujete se víkendový výlet nebo dovolenou a chcete si s sebou vzít svůj oblíbený flakonek s parfémem? Zvažte pořízení menší cestovní verze. Tyto parfémy mají menší lahvičku, takže se snadno vejde do kabelky nebo příručního zavazadla. Důležité je, že cestovní verze parfému je pouze zmenšenina vaší oblíbené vůně, jinak má stejné vlastnosti. Naopak, přeléváním parfému do menší lahvičky byste mohli narušit jeho kvalitu, protože byste porušili jeho zapečetění.
Pokud nechcete utrácet za cestovní parfém, můžete si pořídit plnitelný rozprašovač. Tento rozprašovač je navržen tak, aby se dal naplnit bez poškození parfému. Stačí odšroubovat vrchní část pumpičky z flakonku, nasadit spodní část plnitelného rozprašovače na lahvičku a napumpovat.
10 základních pravidel, jak prodloužit životnost vaší oblíbené voňavky
- Přímé sluneční záření patří mezi hlavní nepřátele parfémů. I když tmavé nebo neprůhledné lahvičky mohou částečně ochránit parfém před tímto vlivem, je lepší se vyhnout riziku a ukládat parfémy do temna, například od skříňky nebo šuplíku.
- Stejně jako sluneční světlo, i teplo může narušovat chemické spoje v parfému. Dokonce i mírné teplo může poškodit parfém, proto je lepší ho neuchovávat poblíž radiátorů nebo jiných zdrojů tepla.
- Možná vás napadlo, jestli by nebylo lepší umístit parfém do lednice, aby se chránil před teplem. Avšak časté změny teploty, kterým by parfém v lednici byl vystaven, mohou poškodit jeho vůni, protože lednička se zkrátka často otevírá. Pro zachování kvality vůně je nejlepší udržovat stabilní pokojovou teplotu.
- Většina lidí má voňavku v koupelně, ale bohužel vlhké prostředí není pro vůně ideální. Stejně jako kosmetika, i parfémy ve vlhku rychleji ztrácí kvalitu. Jestliže nemáte v koupelně skříňku, která by chránila před vlhkostí, je lepší skladovat parfém v suchém prostředí, jako je například ložnice.
- Negativní vliv na vůni má vzduch, vlhkost a teplota. Proto není dobré voňavku často otevírat. Můžete si také odstříhat vůni do atomizéru, abyste velký parfém nemuseli několikrát denně otevírat.
- Stále koluje mýtus, že je dobré před použitím parfému zatřepat lahvičkou. Ovšem opak je pravdou. Pokud to není uvedeno v návodu, není nutné parfém promíchávat. Třepání jenom zkracuje životnost vůně a zvyšuje riziko, že vám lahvička spadne.
- Parfémy bez rozprašovače se obvykle aplikují pomocí roll-on kuličky nebo aplikační tyčinky. Tato metoda však může do parfému zanést nečistoty a mastnotu, což mu škodí. Jestliže preferujete tyto typy parfémů, je lepší používat jednorázové aplikátory nebo aplikační tyčinku po každém použití umýt a osušit.
- Lahvička parfému představuje umělecké dílo, často vytvářené renomovanými designéry. Proto si dávejte pozor, abyste ho omylem nerozbili, byla by to škoda. Nedávejte ho na horní poličky, ze kterých může snadno spadnout.
- Kde je nejvhodnější místo pro uchovávání parfémů? Ideální je šatní skříň. V ní je tma a sucho, a také nehrozí, že flaštička spadne, jak se to může stát na otevřené polici. Alternativou jsou uzavíratelné krabice, které se snadno přemisťují.
- Kupte si cestovní flakonek, tzv. atomizér. Do něj jednoduše naplníte svůj oblíbený parfém. Tyto plnící rozprašovače jsou praktické na dovolenou, ale rovněž je můžete dát do kabelky a mít svoji vůni stále u sebe.
Tipy na správné uchovávání parfému
Parfémy uchovávejte v suchém prostředí se stabilní teplotou. Koupelna není vhodná, protože tam se teplota často mění a je tam vlhko.
- Lahvičku s parfémem důkladně zavřete, aby se neodpařoval.
- Horní část flakonu musí být stále čistá.
- Voňavku skladujte ve skříňce, ne na denním světle. Na slunci se odpařuje alkohol a parfém může začít vonět kysele. Nejlepší je skladovat ho v původní papírové krabičce.
Tipy na správné skladování kosmetiky
Neskladujte kosmetiku na skříňce v koupelně. I kosmetické produkty jsou choulostivé na vlhkost a světlo.
- Oční krém, pleťový krém, mastičky, přírodní kosmetiku a séra uchovávejte v lednici. Výjimku tvoří krémy s oleji.
- Produkty obsahující olej skladujte v místnosti, kde je stálá teplota.
- Krémový makeup dávejte na chladné a tmavé místo.
- U pudrů není skladování tak podstatné, jen se na ně nesmí prášit.
- Pokud přípravek změní barvu, vůni či konzistenci, tak ho vyhoďte.
Chyby při skladování parfémů
Zopakujeme si tedy pravidla, jak skladovat parfémy nejen doma. A čemu se vyvarovat.
Vysoké teploty a světlo
Letní období představuje rizikovou dobu pro voňavky. Vysoké teploty a sluneční paprsky mohou způsobit, že vůně ztratí svou intenzitu. Jestliže máte koupelnu s oknem, snažte se parfémy chránit před světlem a uložte je do skříně. Většina vůní obsahuje esenciální oleje, kterým teplo a světlo také škodí. Toto platí i pro tuhé parfémy. Celkově byste měli parfémy uchovávat na tmavém, suchém a chladném místě.
Nejhorší pro parfémy jsou sluneční paprsky. Světlo obsahuje fotony, které mají dostatečně silnou energii k rozbití chemických vazeb uvnitř parfému. To může vést k tomu, že parfém změní barvu na hnědou. Samozřejmě pokud byl hnědý už při zakoupení, tak je to v pořádku. Ovšem obvykle jsou parfémy čiré. Buďte obezřetní, protože dokonce i jeden týden na světle může způsobit, že se vaše oblíbená vůně zkazí. Naopak, parfémy skladované v temnotě vydrží mnohem déle. Pokud vůni neplánujete okamžitě spotřebovat, uchovávejte ji v temné a suché prostředí, ideálně v originální krabičce.
Vysoké teploty jsou také důvod, proč parfémy neskladovat v koupelně. Teplotní a vlhkostní změny v koupelně mohou škodit parfému i dalším kosmetickým produktům. Věděli jste, že parfémy se rychleji rozvíjejí na teplé kůži? Představte si, co se stane, když vystavíte vůni teplu během koupání. Nejlepší je prostě vůně uložit na suchém a chladném místě.
Také počítejte s tím, že parfémy tzv. dozrávají. V parfémovém průmyslu se běžně dělá to, že je parfém na skladě, až do chvíle, dokud k této fázi nedojde a až poté se může prodávat. Tento proces neustále probíhá, takže se často stane, že parfém v obchodě voní jinak, než doma.
Parfémy nepokládejte naležato
Zapamatujte si, že parfém vždy skladujte ve svislé poloze. Kromě toho, koupelna není ideálním místem pro uložení parfémů, spíše se hodí do ložnice, kde je obvykle chladněji než v jiných místnostech a také tam není vlhko jako v koupelně.
Kontrolujte trvanlivost parfémů
I vůně mají dobu trvanlivosti. Nemá smysl si oblíbený parfém šetřit, protože pak se akorát zkazí a jeho vůně se změní.
Cestování parfémům škodí
Voňavky trpí při cestování. Mějte to na paměti, když se budete připravovat na letní dovolenou u moře, a raději si s sebou vezměte cestovní verzi parfému. Dobrým tipem je vzít si s sebou pouze malý tester, který se skvěle hodí na letní dovolenou.
Nedávejte parfém do výšek
Parfém můžete kdykoli omylem shodit a rozbít ho. Nejenže přijdete o drahý kousek, ale také budete mít klidně i několik týdnů v místnosti intenzivní vůni parfému.